11 Eylül 2023 tarihinde başlayacak olan 2023-2024 öğretim yılına yönelik,  edebiyat dersleri için güncellenmiş yıllık planlarımızı yayınladık. Edebiyat öğretmenlerimiz için önemli bir kaynak olan bu planlar, yenilenen müfredatı dikkate alarak hazırlanmıştır.

Edebiyatın 9, 10, 11 ve 12. sınıflarına yönelik olarak tasarlanmış 2023-2024 yıllık planlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilir ve ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz. Bu planlar, müfredatın etkin bir şekilde izlenmesine yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra, müfredat uyumlu ders notlarımızı da yayınladık. Her ünitenin özel ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanan bu notlar, yıllık planlarla uyumludur.

TÜM Ders notlarını PDF formatında indirebilirsiniz.

2023/2024 MEB Türk Dili ve Edebiyatı Yıllık Planları

Yıllık planlar müfredata uygun olarak hazırlanmıştır. Yıllık planlarda verilen kazanımlara uygun ders notlarını web sayfamız üzerinden indirebilirsiniz. Tüm ders notları yıllık planlarda sunulan kazanımlar dahilinde hazırlanmıştır.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılına ilişkin olarak, Sene Başı Zümre Öğretmenler Kurulu Kararları göz önünde bulundurulmuştur. Her dönemin başlangıcında sınav tarihleri Zümre Başkanları Kurulunda belirlenir ve ardından okul müdürünün onayını takiben e-Okul platformu üzerinden duyurulur.

Bu süreç, 2551 ve 2575 sayılı Tebliğler dergisinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı’nın “Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Plânlı Yürütülmesine İlişkin Yönerge”ye uygun olarak, Türk Dili ve Edebiyatı zümresi tarafından planlanmıştır.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERS İŞLEYİŞİNİN TEMEL İLKELERİ

1. Bu çalışmaların kapsamı, detaylı biçimde Ortaöğretim Türk Dili ve Edebiyatı Dersi Öğretim Programında belirtilmiştir.
  2. Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin yürütülmesi; okuma, yazma ve sözlü iletişim aşamalarını içerir.
  3. Her ünite, belirlenen metinler üzerinden yapılan okuma çalışmalarının ardından yazma ve sözlü iletişim çalışmaları ile devam eder.
  4. Dil bilgisi konularına ayrıntılı olarak yer verilmeyecek; ancak gerektiğinde hatırlatıcı kısa açıklamalar yapılacaktır (Programın 13. sayfasındaki 5. maddeye bakınız).
  5. Dil bilgisi konuları, metinlerle ilişki kurularak ve metnin anlamını, etkisini ve destekleyici yönlerini vurgulayarak, ünitelerde belirtilen sıralama doğrultusunda işlenir.
  6. Yazma ve sözlü iletişim çalışmalarının ders saatleri dağılımı öneri niteliğindedir ve Zümreler tarafından değiştirilebilir.
  7. Kazanımlar, ünitenin niteliklerine uygun bir şekilde sıralanmıştır.

2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı ve önemli tarihleri:

1. Dönem Başlangıcı: 11 Eylül 2023 Pazartesi Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim 2023 Pazar
  2. Birinci Dönem Ara Tatili: 13-17 Kasım 2023
  3. Birinci Dönem Sonu: 19 Ocak 2024 Cuma
  4. İkinci Dönem Başlangıcı: 05 Şubat 2024 Pazartesi
  5. İkinci Dönem Ara Tatili: 15-19 Nisan 2024
  6. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı: 23 Nisan 2024 Salı
  7. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı: 19 Mayıs 2023